5 chaotiškojo Tbilisio paslaptys

old-hotel-tbilisis-gruzija

Nuo 2003 metų Rožių revoliucijos ir sugriuvus posovietinei vyriausybei Gruzijos sostinė Tbilisis nenuvaldomai keitėsi. Laikui bėgant keitėsi ne tik miesto veidas, bei ir turizmo plėtra: senosios architektūros ir istorinių pastatų rutiną pradėjo jaukti modernius laikus simbolizuojantys objektai. Atgijusi paslaugų sfera skatino kurti naujas kavinės, restoranus, barus ir klubus, kurie lankytojams dabar siūlo išskirtinius ir vietinius patiekalus, gyvą muziką ir stebėtinai neįtikėtiną naktinį gyvenimą. Palaipsniui šalis tapo vis populiaresnė tarp keliautojų, norinčių pasimėgauti su stereotipais prasilenkiančiu miestu ir jo magiškąją laukine gamta.

Kaip ir daugelį pasaulio miestų, Tbilisį galima pažinti ir per lankomiausius objektus: apsilankyti senovinėse pilyse, pamatyti istorinius paminklus, išbandyti unikalias sieros vonias, o pasivaikščiojimas siauromis senamiesčio gatvėmis, nuklystant į jaukius vidinius kiemelius, gali tapti įsimintinu įspūdžiu. Bet slaptasis kelionės ingridientas ir svarbiausias prieskonis – penkios miesto įdomybės, kurios retai minimos kelionių giduose ir dar rečiau įtraukiamos į maršrutą.

Puodelis arbatos gėlių rojuje

Gardenia – nėra įprasta augalų parduotuvė. Ji įsikūrusi netoli Tbilisio jūros ir yra viena gražiausių vietų, kurioje galima pamatyti gausybę vienu metu žydinčių gėlių ir unikalių bei spalvingų vietos augalų. Senoviniu stiliumi ir vintažu kvepiantis “Gardenia” atrodo kaip nedidelis miestelis, kurio aplinka įkvėpta pasakų ir magijos. Gėlyno teritorijoje galima rasta jaukią ir nedidelę kavinukę, kur gėlių apsuptyje galite mėgautis gardžiu puodeliu arbatos bei šviežiais naminiais desertais.

gardenia-geliu-kavine-tbilisis-gruzija

Susitikimas su garsiausiais poetais

Šiandien Gruzijos rašytojų namais vadinamas pastatas buvo pastytas 1905 m. ir buvo vieno garsaus šalies veikėjo, filantropo, chemijos ir filosofijos daktaro, Gruziniško brendžio atradėjo David Sarajishvili, dvaras. Statinys, pastatytas Vokietijos architekto Carlo Zaro, yra puikus “Art Nouveau” architektūros pavyzdys. Tai puikiai sujungia tiek vietinius, tiek europinius stilius. Terasoje yra “Villeroy & Boch Company” autentiškos ir retos keraminės plytelės, sukurtos specialiai Sarajishvili garbei. Nuo pat pradžios, namas buvo laikomas vienu didžiausių Tbilisio kultūrinio gyvenimo židiniu, kuriame buvo rengiami įvairųs meno ir literatūros vakarai. Šiandien rašytojų namai yra atvira erdvė, kurią aplankyti ir apžiūrėti gali visi, norintys pajusti tikrąjį praeities miesto kultūros alsavimą.

rasytoju-namai-writers-house-tbilisi-tbilisis-gruzija

20-ojo amžių menantys piešiniai

Seniausiuose Tbilisio gyvenamuosiuose namuose, kurie išsibarstę po visą miestą, pasislėpę ir ne itin dažnai atrandami nuostabūs piešiniai, kurių išdažyti siluetai puošia sienas, lubas ir foje. Vieną žymiausių piešinių galima rasti 18 G. Tabidze gatvėje esančiame pastate, netoli Laisvės aikštės. Šis pastatas renovuotas 1911 m., dėka tuo metu jame gyvenusių tabako magnatų broliams Selanovams, kurie būtent tuomet pasisamdę vietinį dailininką nusprendė perdažyti namo foje. Alegoriniai vaizdai iš įvairių šalių puošia sienas, laiptų puošti dekoratyviniais elementais, o klasicizmo ir baroko motyvai yra derinami su romantiškais kraštovaizdžiais. Deja, paveikslai nėra itin aiškiai matomi, o kai kurios dalys yra uždažytos. Nepaisant to, jog vietai būtina rekonstrukcija, bohemiškus piešinius pastebėti yra įmanoma. Spontaniškai patekti į šiuos namus greičiausiai gali nepavykti –  įėjimas užrakintas vietos gyventojų. Tačiau nenusiminkite – paskambinus internete rastiems kontaktams, galima paprašyti mažos kelionės po šią paslaptingąją vietą.

piesiniai-namai-tbilisis-gruzija

Apsilankymas garsiąjame viešbutyje

Old Hotel – Tai dar viena gėrybė apleistų pastatų mylėtojams. Anksčiau su London pavadinimu sietas viešbutis yra gyvenamasis namas Ingorokvos gatvėje, centriniame Tbilisyje. Prie durų esanti plokštelė ir istorija moko, jog 1899 m. Tbilisyje apsilankė tuo metu gerai žinomas norvegų rašytojas Knutas Hamsunas. Sunku patikėti, jog šio pastato tapytoji salė yra nepažeista ir vis dar spinduliuoja praeities šlovės dvelksmu. Panašiai kaip ir Seilanovų namuose, jus apžavės galimybė pamatyti kvapą gniaužiančius trimatės erdvės paveikslus, kurie skaičiuoja kelis šimtmečius.

old-hotel-tbilisis-gruzija

Skanauk lyg vietinis

Gruzijos virtuvė neįsivaizduojama be sūrio, graikinių riešutų, mėsos ir tešlos, o kiekvienas iš aštuonių šalies regionų turi atskiras virtuvės tracijas, kurios pritaikytos tai vietovei būdingam klimatui ar ingridientams. Nors pagrindiniai restoranai Tbilisyje siūlo visus svarbiausius šalies patiekalus, jų modernizavimas tam tikru būdu pradangino taip stipriai vertinamą autentiškumą.

Mapshalia – vietinis restoranėlis, atstovaujantis Samegrelo, Vakarų Gruzijos regionui, kuris garsėja unikalia virtuve. Ši vieta įsikūrusi buvusiame “Apolo Cinema” kasos skyriuje, kuris įsikūręs David Aghmashenebeli prospekte. Pats greičiausias būdas įsitikinti, jog Mapshalia pagyros pagrįstos – išbandyti populiariausią užeigos patiekalą Elarji. Šis patiekalas, kurio pagrindiniai ingredientai kukurūzų miltai bei sūris, pirštus apsilaižyti privers net didžiausią skeptiką. Negana to, senoji smuklės sienos yra tapusi tikru meno objektu – galima gerėtis įvairiais kultūros ir regilijos sričių vaizdiniais, kurie sukuria išskirtinai unikalią aplinką lankytojams.

Mapshalia-Tbilisis-Gruzija-uzeiga

 

Turi klausimų?
Rašyk mums.

Top kelionių pasiūlymai