Jaukusis Maltos kampelis - Gozo sala

Gozas pagarsėjęs kaip itin ramus prieglobstis norintiems pabėgti nuo kasdienybės ir jos keliomo triukšmo. Maltos sesers salos žavesys atsiskleidžia vos išlipus: sala daug žalesnė, mažesnė ir  ne gyvena toli gražu ne miestietišką ritmą.

Gozo sala – tai antra pagal dydį Maltos Respublikos sala. Salos sostinė – Viktorijos miestas. Sala išties mažutė, ją sulyginti galėtume su Panevėžiu, nes ji teužima 67 kvadratinius kilometrus, yra 14 kilometrų ilgio ir 7 kilometrų pločio. Didelę salos dalį užima laukai, pakrantė apgyvendinta retai. Dalyje salos pakrančių galima pasigrožėti atsiveriančiu vaizdu nuo skardžių, o tuo tarpu rytinėje pakrantėje, kuri nėra stati, galima išvysti paplūdimius. Gozo sala ypatingai garsi joje esančiomis kalvomis, tris kalvos matomos ir salos herbe, o miesto pasididžiavimas Rubatu, viduramžių pilies kompleksas, matomas beveik iš visų salos vietų.

Atostogaujant Maltoje būtų nuodėmė Gozo salai neskirti bent dienos. Salos seserys viena nuo kitos nutolusi tik per 5 kilometrus, o tarp jų kursuojantis keltas vykdo perkėlimus kas nepilną valandą. Kelionė pirmyn ir atgal neviršys dešimties eurų.

gozas-gozo-sala-malta

 

Sala, apipinta mitais

Gozo sala nors ir ganėtinai maža, tačiau turi savo istoriją. Manoma, jog būtent ši sala yra mistiškoji Kalipsės sala, kuri buvo aprašyta garsiojoje Homero “Odisėjoje”. Kūrinyje vietovė aprašoma kaip itin rami, turinti nepaaiškinamai keistų užtvarnkų bei įvardijama kaip 7 metus įkalinto keliautojo Odisėjo vieta. “Odisėjos” veikėjos Kalipsės garbei pavadinta šioje saloje esanti uola, pro kurią atsiveria magiškas reljefas.

kalipses-ola-gozas-gozo-sala

Jeigu reikėtų rinktis metų laiką, kuomet Gozo salos gamta atsiskleidžia gražiausiomis spalvomis, derėtų dirstelėti į pavasarį. Būtent šiuo laikotarpiu salos laukai nusidažo burgundiškomis ir aukso spalvomis, o esanti augalija pražįsta gražiausiais žiedais. Vasara vietovę paverčia neatpažįstamu regionu – suplūdę turistai, kasmetinis karnavalas, kurio metu dangus nušviečiamas fejerverkais, o gyventojų stalai – maistu. Tie, kurie mėgsta keliauti ne bumo metu, vertėtų salą aplankyti rudenį – sumažėję turistų srautai, ir galimybė maudytis šiltame vandenyje net iki lapkričio vidurio! Tuo tarpu žiema tinka tiems, kurie ieško vietos atgaivinti mintis, sielą ir kūną. Šiltas oras, giedros dienos padės atrasti ramybės kampelį kiekvienam.

vasara-laukas-gozas-gozo-sala-malta

Gėrimai ir maistas

Ši sala ypatingai gera tiems, kurie tikisi skaniai pavalgyti ir paragauti gardaus vyno. Apsilankius čia, patartina paragauti vietinių skanėstų. Vienas tokių – avių pieno sūriai, kurie vadinami gbajniet. Taip pat nepraleiskite progos paragauti vadinamųjų pastizzi – miniatiūrinių skrebučių, kurie čia yra itin populiarūs. Lankantis Goze būtina paragauti vietos vyno – šio klimato orų išauginti vaisiai šiam gėrimui suteikia ryškius ir geros struktūros skonius. Tuo tarpu alaus megėjai gali apsilankyti Lordo Čambrėjaus (Lord Chambray) mikro alaus darykloje, kurioje vyksta ir degustavimo turai. Kainos šioje saloje panašios kaip ir mūsų šalyje, neretai net pigesnės.

gozas-restoranas-gozo-sala-malta

Vietos, kurias reikia pamatyti kiekvienam apsilankiusiam

Nors sala ir maža, nevertėtų apsirikti – čia pamatyti tikrai yra ką. O svarbiausia, jog tai galima padaryti per vieną dieną!

Ggantija šventyklos

Tai UNESCO paveldo sąrašo narės, kurios kaip manoma pastatytos apie 5000 metų prieš mūsų erą. Šventyklų griuvėsiai primena apie senai alsavusį gyvenimą, o vaizdas vertas kelių kadrų!

ggantija-sventykla-gozas-gozo-sala-malta

Ta’Pinu šventykla

Ši šalia Gharb kaimelio įsikūrusi bazilika yra bene žymiausia Gozo salos šventykla ir visų pasaulio tikinčiųjų traukos vieta. Tikima, jog senai, vietoje šios šventyklos stovėjo mažutė koplytėlė, kurios viduje buvusiai moteriai apsireiškė Mergelės Marijos kalba. Kalbama, jog nuo to laiko šioje vietoje įvykę daug stebuklų ir nepaaiškinamų magiškų įvykių. 1931 metais išdygusi bazilika buvo pastatyta miestelėnų rankomis – jie norėjo, jog ši magiška vieta būtų įprasminta.

ta-pinu-bazilika-gozas-gozo-sala-malta

Vidinė jūra

Viena magiškiausių salos vietų. Vidinė jūra (Inland Sea) – tai vandens telkinys, kuris nuo viduržemio jūros atskirtas uolienų sieną. Jūros vanduo į vidinę jūrą patenka pro uolose esantį 100 metrų tunelį, kuriuo, esant giedram orui, galima perplaukti vietinių plukdomis valtelėmis.

vidine-jura-gozas-gozo-sala-malta

Wied il-Ghasri

Ši vieta iš pirmo žvilgsnio apgaulinga – galima pamanyti, jog tai nedidukas fjordas. Šis “paplūdimys” – tikras rojus mėgstantiems nardyti – aukšti skardžiai, gėlas ir pakankamai saugus vanduo paverčia šią vietą dar labiau kerinčia.

wied-il-ghasri-gozas-gozo-sala

 

Turi klausimų?
Rašyk mums.

Top kelionių pasiūlymai