Pajausk senovės dvelksmą savo akimis ir širdimi. Toledas - miestas Ispanijoje.

Toledas yra miestas Ispanijoje, Kastilijoje

 

Toledo miestas centrinėje Ispanijoje, Kastilijoje, prie Tacho upės, 70 kilometrų į pietus nuo Madrido, vadinamas šalies siela ir širdimi. Jis alsuoja senovę menančiais laikais bei yra įtrauktas į Unesco kultūros paveldo sąrašą. Viduramžių aura kvepiančios sienos ir gatvių pėstiesiems labirintai, kuriuose rasite svarbiausius miesto objektus. Milžiniški akmeniniai pastatai ir ramios akmenimis grįstos gatvelės – palikimas iš senovės. Bėgant šimtmečiams krikščionys, žydai ir musulmonai leido sužydėti “trims miesto kultūroms” – pastatė masyvaus dydžio bažnyčias, vienuolynus, rūmus, tvirtoves, sinagogas bei mečetes. Atvykę čia leiskitės į stebuklus siaurose gatvelėse, atsikvėpkite ramumos pilnuose kiemuose, apsilankykite amatininkų parduotuvėlėse, įsikūrusiose mažose alėjose. Toledas garsėja tradiciniais amatais, metalo dirbiniai (kardais) ir rankų darbo migdolinių saldėsiu, vadinamų marcipanais. Bene garsiausiais laikomi El Greco šedevrai, puošiantys miestelio bažnyčias bei vienuolynus ir, žinoma, kabo El Greco muziejuje.

 

Ką pamatyti atvykus į Toledo miestą, Ispanijoje?

 

Toledo katedra

Nuostabaus grožio gotikos stiliaus architektūra žavinti katedra yra viena iš svarbiausių krikščioniškųjų orientyrų Ispanijoje. Ji buvo pastatyta XIII amžiuje greta musulmonų mečetės, Juderijoje (žydų kvartale). Toledo katedros išorė nėra itin traukianti akį dėl aplink ją esančių pastatų, tačiau užėjus į vidų neabejotinai užgniauš kvapą. Grandiozinio dydžio šventyklą puošia turtingų paveikslų kolekcija. Šie šedevrai pristato Toledą kaip katalikiškos šventovės centrą nuo XIII-XIV amžiaus. Tam, kad įeitų į katedrą, maldininkai turi žengti pro Puerta de Molette duris. Išvertus iš ispanų kalbos žodis “molette” reiškia “blynai”. Ir jis čia naudojamas tikrai neatsitiktinai. Pro šias duris kadaise buvo dalinami valgiai vargšams. Didelė sielą įkvepianti erdvė – katedros vidus 120 metrų ilgio, su penkiomis narvomis. 88-uoni išpuošti stulpai sukelia įspūdį. Subtilios briaunos, vitražai mena XIV, XV bei XVI amžių.

Choro vieta yra laikoma geriausiu krikščioniškuoju darbu. Čia meistriškai raižos pakopos. Apatinėse pakopose galima įžiūrėti scenas su katalikų monarchais, užkariaujančiais islamų Grenadą. O aukštesnėse pakopose vaizduojamos scenos iš Biblijos. Šią vietą supa ekranas iš 1548-ųjų. Ant choro altoriaus yra romaniškojo stiliaus Nekaltosios mergalės Marijos akmeninė statula, sukurta 1500 metais.

Adresas: Plaza del Ayuntamiento, Toledas.

 

Santa Kruzo muziejus

Išskirtinis muziejus įkurtas XVI amžiaus Santa Kruzo ligoninės patalpose. Jis spinduliuoja elegancija ir stebinančiu fasadu. Užsukę į šį muziejų turėsite galimybę išvysti tris kolekcijas: reprodukcijų, dekoratyvinės dailės, archeologijos. Reprodukcijų kolekcijoje – paveikslai iš XVI-XVII amžiaus Toledo mokyklos, tai bene pagrindinė atrakcija lankytojams, ypač El Greco ir Luis Tristan darbai. Pastarasis buvo žymiojo El Greco mokinys. “Mergelė Marija” El Greco darbas, sukurtas kiek vėlesniais laikais. Kita šviesmena muziejuje Morales – “Kristus grandinėse” bei Goya “Nukryžiavimas”.

Dekoratyviųjų menų sekcijoje – flamandų gobelenai iš XV ir XVI amžiaus, taip pat gobelenus, kuriuose vaizduojami zodiako ženklai ir vietinių amatininkų darbus. Archeologijos skyriuje pamatysite priešistorinius romėnų, maurų ir kitų civilizacijų dekoratyviuosius objektus bei keramiką.

Adresas: 3 Calle Miquel de Cervantes, Toledas.

 


Alcazar

Atsistokite ir apžvelkite miestą. Alcazar stovi kalvos viršūnėje. Tai senovės maurų tvirtovė, pastatyta ankstesnio romėnų forto vietoje. Alcazar renovuota krikščionių karalių – Alfonso VI “drąsiojo” XI amžiuje ir Alfonso X “išmintingojo” XIII amžiuje. Įspūdingai atrodanti tvirtovė yra kvadrato formos su gynybiniais ir keturiais kampiniais bokštais, iškilę imperatoriaus Karolio V viešpatavimo laikais, XVI amžiuje. Fasadas – renesanso stiliaus taip pat šio imperatoriaus nuopelnas. Per ispanų pilietinį karą Alcazar buvo naudojama kaip buveinė nacionalinei įgulai. Ji yra laikoma herojišku Franko šalininkų paminklu. Tvirtovė buvo atstatyta ir dabar čia įsikūrė Armijos muziejus, kuriame pilietinio karo eksponatai. Alcazar pasieksite eidami nuo Plaze de Zocodover, aikštės Toledo centre. Aikštė apsupta elegantiškų arkadinio tipo namų. Adresu 7 Plaza de Zocodover rasite gerai žinomą Santo Tome konditerijos parduotuvę, kurioje galėsite įsigyti skaniųjų marcipanų.

Adresas: Calle Union, Toledas.

 


Sinagoga del Transito

Bene žymiausias pastatas Toldedo mieste – Sinagoga del Transito. Ji stūkso Juderijos šerdyje, kurioje XIV amžiuje klestėjo žydų bendruomenė. Sinagoga pastatyta 1356 metais Samuelio ha-Levi, karaliaus Pedro I iždininko. Šis statinys yra vienas iš svarbiausių separadų (žydų-ispanų) architektūros pavyzdžių. Sinagoga yra dekoruota maurų stiliaus elementais. Taip pat sudėtingais geometriniais ir gėlių motyvais bei užrašais arabų ir hebrajų kalbomis. Nuostabūs arkos formos langai leidžia šviesai sklisti į šventyklą. Viduje – išskirtinės lubos. Po to, kai žydai buvo išvaryti iš Ispanijos 1492 metais, sinagoga atiteko riterių ordinui. Jos erdvėse dabar separadų muziejus, į kurį užėję sužinosite daugelį detalių apie Ispanijos žydus. Sinagogą del Transito rasite netoli El Greco muziejaus. Ji atidaryta nuo antradienio iki sekmadienio. Šeštadienio popietėmis ir sekmadienio rytais įėjimas nieko nekainuoja.

Adresas: Calle Samuel Levi

 


Muziejus El Greco

Garsus ispanų tapytojas Domenikos Theotokopoulos didžiausioje Graikijos saloje Kretoje 1541 metais. O 1577 metais atsikėlė į Ispaniją, kur buvo vadinamas tiesiog El Greco, kas išvertus į lietuvių kalbą skambėtų paprastai – “graikas”. El Greco namas žydų kvartale, netoli Sinagogos del Transito. Tapytojas jame gyveno. Pastatas renovuotas 1906 metais, dekoruotas baldais ir skulptūromis, priklausiusiomis El Greco. Dabar čia įkurtas “El Greco” muziejus. Pirmajame aukšte yra trys kambariai, kuriuose daugiau kaip dvidešimt tapytojo kūrinių. Tarp kurių ir žymieji darbai – “Toledo vaizdas”, “Kristus su apaštalais”, “Karūnavimas erškėčiais” bei “Šventasis Bernardinas”. Čia pamatysite ir kitų Ispanijos dailininkų paveikslus. Pavyzdžiui, Zurbaran ir Miranda.

Adresas: Calle Samuel Levi 3

 


Cristo de la Luz

Įspūdingas pastatas, bylojantis apie daugiakultūrinį Toledo palikimą. Maža koplyčia pastatyta kaip arabų mečetė 999 metais ankstesnėje kitos bažnyčios vietoje. Už plytinių sienų slepiasi vertinga Kristaus statula, iš bažnyčios, kurią atrado Alfonsas VI ir El Cid. Originalus maurų stiliaus statinys liko nepaliestas – arkadinis fasadas ir skliautinės pasagos formos arkos primena Didžiąją mečetė Kordoboje. Keletas kolonų koplyčios viduje išlikusios iš bažnyčios, kuri šioje vietoje stovėjo anksčiau. XII amžiuje mečetė tapo krikščionių maldos namais. Iki šiol išlikę romėniško paveikslai.

Adresas: 22 Calle Cristo de la Luz, Toledas

 


De San Juan de los Reyes vienuolynas

Juderijos ir katedros šiaurės vakaruose stūksantis vienuolynas De San Juan de los Reyes kadaise buvo pranciškonų vienuolynas, įkurtas 1476 metais. Šventovė veikia nuo 1553 metų ir turi Izabelės duris (pavadinimas žymi karalienės Izabelės epochą). Išorės fasadą dengia krikščionių, išlaisvintų iš maurų nelaisvės, grandinės. Vienuolyne yra prabangi koplyčia su narva ir kvapą gniaužiančiu skliautu. XVi amžiaus vienuolynas yra laikomas vienu geriausių vėlyvosios gotikos architektūros stiliaus pavyzdžių. Būtinai pasižvalgykite taikiuose soduose. Šviesi atmosfera įkvepia dvasiškai. Viršutinėje vienuolyno galerijoje turėsite galimybę išvysti dekoruotas lubas. Ši šventa vieta lankytojų laukia kasdien ištisus metus.

Adresas: Calle de San Juan de los Reyes.

 


Santa Maria la Blanca

Santa Maria la Blanca pastatyta keletu šimtmečių anksčiau nei sinagoga Del Transito. Ji stukso žydų Juderijos kvartale, Tolede. Vienu metu čia buvo beveik dešimt sinagogų. Po krikščionių Rekonkistos Tolede 1405 metais, sinagoga buvo paversta į bažnyčią. Čia pamatysite net 28 kolonas, remiančias pasagos formos arkas. Taim, žinoma, įtaką padarė Almohad era, maurų stiliaus architektūra. Prie rytinės pastato sienos, kuri pasisukusi Jeruzalės kryptimi, buvo arka, prilaikiusi Toros ritinius. Nūdienoje krikščionių bažnyčioje yra aukurai. Tiesa, vieta jau nebeatlieka maldų namų funkcijos, tačiau ji yra atvira lankytojams.

Adresas: 4 Calle de los Reyes Catolicos, Toledas.

 


De San Servando pilis

Virš kairiosios upės krantinės, priešingoje pusėje nei Alcantara tiltas, yra XI amžių menanti pilis De San Servando. Pilis buvo pastatyta XIV amžiuje ir atliko vienuolyno paskirtį. Tačiau taip pat tarnavo kariniams tikslams, dėl to, kad stūkso strategiškai geroje vietoje. Pilis yra išskirtinio Mudejar stiliaus tvirtovė Ispanijoje. Didžiuliai bokštai, gynybinės sienos ir arabiško stiliaus vartais. Pastatas nėra atviras visuomenei, Jį galima apžiūrėti tik iš išorės.

Adresas: Carretara de Circunvalacion-Frente al Puente de Alcantara.

 


Švento Tomo katedra

Katedra vakaruose ribojasi su senuoju žydų kvartalu Juderija. XII amžiaus Švento Tomo bažnyčia kažkada iš tiesų buvo mečete. XIV amžiuje pastatas buvo renovuotas gotikos stiliumi ir mudejar architektūrai būdingu bokštu. Keletas langų taip pat mudejar dizaino – pasagą primenančių arkų formos. Bažnyčioje yra vienas iš žymiųjų El Greco piešinių. Jis laikomas specialios paskirties kambaryje. Apsilankymas šioje bažnyčioje šiek tiek kainuoja.

Adresas: 1 Plaza de Santo Tome, Toledas.

 


XIII amžiaus Maurų stiliaus tiltas

Ligoninės de Santa Cruz žemumoje tiltas gaubia Tacho upę. Statinio originali struktūra buvo paremta romėniškais principais, tačiau 866 metais tiltas buvo perstatytas maurų. Dabartinis šioje vietoje atsirado maždaug XIII-XIV amžiuje. Puerta de Alcantara vartų bokštas čia “išdygo” 1484 metais, kai tuo tarpų baroko stiliaus vartais buvo pastatyti 1721 metais. Stovint ant tilto atsiveria nuostabaus grožio Alcazar tvirtovės ir miesto vaizdai, iškylantys virš upės.

Adresas: Calle Gerardo Lobo, Toledas.

 


Maurų architektūros stiliaus miesto vartai

Vienintelė detalė, primenanti apie kadaise egzistavusį maurų viešpatavimo laikmetį – devintojo šimtmečio vartai Puerta Vieja de Bisagra. Tipinio musulmonų architektūros stiliaus vartai yra pasagos formos arkų tipo. Centrinė arka – tai įėjimas, o kitos dvi “nematomos” ir nusmailintos – tarsi dekoracija. Šiuos vartus pastatė karalius Alfonsas VI, nes jis 1085 metais po šią vietą įėjo į Toledo miestą.

Adresas: Calle Alfonso VI, Toledas.

 


Meno kūriniai Taveros ligoninėje

Už senųjų Toledo sienų XVI amžiaus Taveros ligoninė – tai didelis kompleksas pastatų, pripildytų meno kūriniais. Turistai gali aplankyti kiemus, bažnyčią bei zakristiją. Specialiosios ekskursijos su gidu suteikia galimybę patekti į muziejų bei vaistinę. Pamatysite stulbinamą marmurinį bažnyčios fasadą – Alnoso Berruguete darbas. Bažnyčia pilna brangių meno kūrinių. Tarp jų marmurinis kardinolo Taveros kapas bei El Greco skulptūros, pavyzdžiui, piešinys “Verkiantis Šv. Petras”. O zakristijoje apstu meno kūrinių. Reikšmingiausi (taip pat ir El Greco) – Alonso Sanchez Coello, Juan Francisco Zurbaran, Luca Giordano bei Juan Carreno de Mirranda darbai. El Greco nupiešė “Šventąją šeimą, kurį be abejonės galėsite pamatyti užsukę į Taveros ligoninę.

Adresas: 2 Hospital de Tavera, Toledas.

 


Bažnyčia de San Idlefonso

Greta katedros, žavingoje aikštėje, stūkso baroko architektūros stiliaus bažnyčia de San Idlefonso. Ji turi įspūdingą dviejų bokštų fasadą ir žavingą, šviesių spalvų interjerą, kuriame pamatysite du El Greco paveikslus. Turistai gali aplankyti šią vietą už nedidelį mokestį. Taip pat yra galimybė užkilti į bokštą bei savo pačių akimis žvilgtelėti į atsiveriančius nuostabius vaizdus.

Adresas: Plaza de Padre Juan de Mariana.

 


Bažnyčia de Santiago del Arrabal

XIII amžiaus bažnyčia de Santiago del Arrabal įsikūrusi netoli Toledo miesto sienos. Ji yra vienas iš įspūdingiausių mudejar stiliaus orientyrų šiame mieste. Statinys iš plytų ir mūro yra dekoratyvios išorės. Jį tarsi įrėmina islamo stiliaus pasagos formos arkos. Bažyčia nėra atvira visuomenei, tačiau galėsite išvysti puikų pastato eksterjerą.

Adresas: Calle Real del Arrabal, Toledas.

 


Kur apsistoti atvykus pasisvečiuoti į Toledo miestą?

Visos atrakcijos turistams, atkeliavusiems pažinti Toledo miestą, slypi už didžiųjų viduramžiškų šio miesto sienų. Todėl verčiausia rinktis ir apsistoti viešbučiuose, kurie įsikūrę kažkur netoliese – akmeninėse gatvelėse. Lankytini objektai mieste nėra itin nutolę vienas nuo kito, tačiau gali tekti kilti į kalną. Vietos nakvynei už miesto sienų nėra itin puikus pasirinkimas, tačiau keltuvas Jus pakels į senamiestį. Čia yra keletas aukštos kokybės viešbučių:

  • Prabangūs viešbučiai: senajame žydų kvartale netoli Sinagoga del Transito, Šv. Tomo katedros ir El Greco muziejaus įsikūręs “Hotel San Juan de los Reyes” viešbutis. Elegantiškame mūriniame pastate yra sūkurinės vonios, geras restoranas. Taip pat istoriniame pastate rasite“Hacienda del Cardenal”. O “Eurostars Palacio Buenavista” yra baseinas, tačiau šis viešbutis šiek tiek nutolęs nuo miesto. Jei norėsite jame apsistoti, nesijaudinkite – čia kas valandą kursuoja autobusas. Tai puiki alternatyva nei eiti pėsčiomis 20 minučių.

 

  • Viduriniosios klasės viešbučiai: “Hotel Pintor El Greco Sercotel”ribojasi su El Greco muziejumi. Kambariai čia – didesni nei viešbučių senamiestyje. Erdvius numerius rasite “Hotel Alfonso VI” viešbutyje, šalia Alcazar tvirtovės, miesto viduryje. Jame yra privatūs balkonai.“Hesperia Toledo” 10 minučių kelio nutolęs nuo centrinės senamiesčio dalies. Norėdami “pataupyti” žingsnius, galite iki vietos važiuoti autobusu.

 

  • Pigūs viešbučiai: Ramioje gatvėje, šalia katedros ir El Greco muziejaus yra hostelis “Hostal Santo Tome”. Jame dideli kambariai, yra oro kondicionieriai bei balkonai. Taip pat netoli katedros įsikūręs “Hotel Santa Isabel”. Viešbutis yra XV amžiaus kilmingųjų name. Viešbutyje – erdvūs kambariai bei terasa ant stogo. Jei norite mažų kambarių, juos rasite“Hotel Domus Plaza Zocodover” viešbutyje, esančiame patogioje vietoje – netoli Santa Cruz muziejaus.

 


Atraskite laiko nuvykti į Orgaz kaimelį!

Kaimelis Orgaz yra mėgstama turistų kryptis, esanti už 33 kilometrų nuo Toledo miesto. Jame išvysite daugybę istorinių statinių. Pavyzdžiui, Plaza Mayor – XVIII amžiaus katedrą, senovinius miesto vartus, viduramžių pilį, pastatytą XIV amžiuje, keletą nedidelių bažnyčių. Už 5 kilometrų nuo Orgaz kaimelio yra vietovė, vadinama Arisgotas – joje taip pat pasijusite lyg kultūros lopšyje. Būtinai aplankykite Museo de Arte Visigodo. Jame archeologiniai radiniai iš septintojo amžiaus.

 

Turi klausimų?
Rašyk mums.

Top kelionių pasiūlymai