Apie gyvenimą Kinijoje dalinasi lietuvė Rita

Jau devynerius metus Kinijoje gyvenanti lietuvė Rita, sutiko su mumis pasidalinti savo gyvenimo ypatumais svečioje šalyje.

Rita į Kiniją atvyko 2011 metais dėl darbo praktikos po studijų Dailės Akademijoje Italijoje. Pirmą kartą ji atvyko į 798 kvartalą – kaip ji pati sako, tai pats moderniausias meno kvartalas Pekine, už kurio ribų ji pamatė visišką kontrastą: ant šaligatvių esantys plaukų kirpimo salonai, parduotuvės, tarsi iš senų laikų, tik su daugiau lankytojų ir bruzdesio jose.

Kinijoje Rita studijų praktikos metu dirbo Italijos meno galerijoje „Galleria Continua“, apsupta įžymiausių šiuolaikinių meno darbų iš viso pasaulio.

Išvykstant į svečią šalį ilgam laikui, dažnai apie šią žinią sunkiausiai reaguoja artimieji, tad apie tai paklausėme ir mūsų pašnekovės. Pasak jos, artimieji jau buvo pripratę prie jos kelionių, nes į Kiniją vyko po devynių metų gyvenimo Italijoje, šiek tiek Ispanijoje ir Anglijoje. Kinija tiek jai pačiai, tiek jos artimiesiems pasirodė tolima šalis, tad po studijų praktikos šalyje ji grįžo vėl į Italiją, tačiau karjeros ir meilės vedama, Rita susikrovė visus savo daiktus ir nesvarstydama persikraustė į Pekiną.

Paklausta apie Kinijos piliečių kasdienybę, Rita pasakoja, kad tipiško Pekino miesto gyventojo kasdienybė, kuris dirba biuro darbą, jos akimis yra pilka. Ji užsiminė, kad žmonės nuo pat ankstaus ryto, autobusais, dviračiais, metro ir kitomis transporto priemonėmis vyksta į darbus, o kelionė į bei iš jo atima daug laiko, dažniausiai vidutiniškai apie 2 valandas. Pusryčius kinai dažniausiai nusiperka iš gatvės prekeivių ar mažesnių maisto kioskelių. Rita sako, kad pietų metu darbuotojai pavalgo ir trumpam snūsteli, o vakarop – vėl kelionė namo, kurie pasiekti tik vėlai vakare.

Rita šiuo metu dirba edukacinio tipo darbą, veda apmokymus, bendrauja su daugybe kinų šeimų. Rita užsiminė, kad jai yra smagu matyti kai kinų jaunoji karta keičiasi ir savo vaikus augina jau pasiskaitę ar pasidomėję apie šiuolaikinę edukaciją, tačiau Kinijoje šeima Kinijoje yra labai svarbi kultūros dalis ir kinai mėgsta gyventi didesnėje bendruomenėje, tad visada iškyla nesusipratimų tarp senolių su įsisenėjusiomis tradicijomis ir naujovių perversmu ieškančios kartos.

Mūsų pašnekovei visada patiko kinų maisto kultūra valgyti ir bendrauti kartu, o iš čia esančios restoranų gausos, visuomet buvo sunku išsirinkti į kurį nueiti. Rita nuo 2011 metų iki dabar pastebi didelį pasikeitimą restoranuose. Jie dabar atrodo labiau vakarietiški, o ankščiau – tarsi užkandinės. Gatvėse pardavinėjami kepti skorpionai ar ant iešmelio suvertos lervos yra skirti daugiau turistams, nes patys kinai retai juos gamina, bet jei ruošia tokį maistą, tai tik kaip patiekalus su daržovėmis ar įvairiausiais padažais. Nepaisant to, kad tokių kaip skorpionai, neįmanoma rasti parduotuvėse, Rita keliautojams pataria tiesiog eiti ir ragauti viską iš eilės, tačiau jos mėgstamiausi patiekalai yra „Guo bao rou“ ruošiama mėsa, makaronų sriubos, kebabai, koldūnai ant garų, špinatai su žemės riešutais bei šalti makaronai su riešutų padažu. Dauguma iš šių patiekalų ji randa „Hot Pot“ restorane. Taip pat Rita užsiminė, kad patys skaniausi patiekalai yra gaminami kinų namuose, tačiau tokių patiekalų tenka paragauti tik išskirtiniams turistams, nes į kinų šeimos namus yra sunku patekti.

Rita sako, kad Kinijoje jau yra susikūrusi gerą ir saugią aplinką, tad namų ilgesio nejaučia, bet į gimtinę grįžta vieną kartą per metus – dažniausiai vasarą, taip pat pas ją pasisvečiuoti kiekvienais metais atvyksta ir mama.

Prakalbus apie atostogas, Rita sakė, kad paskutiniu metu mažai keliavo dėl mokslų, tačiau vyksta į kitas Kinijos vietas ir miestus, o kiek ankščiau lankėsi Malaizijoje. Artimiausiu metu Rita planuoja atostogas Balio saloje, Filipinuose ar Japonijoje.

Kadangi Kinijos kurortas yra populiari atostogų kryptis tarp lietuvių keliautojų, mūsų pašnekovė pataria ką yra tiesiog būtina pamatyti atvykus į šią šalį. Tai vienas iš objektų, žinoma, yra Didžioji Kinų sieną, Pekino miestas, kuris pasak Ritos yra pilnas įdomių parkų ir kultūrinių objektų, taip pat kiekvieno keliautojo dėmesio yra vertas ir pats 798 kvartalas, kuriame, kaip ir minėjome, kadaise gyveno pati Rita. Būtent šis kvartalas yra dažnai lankomas net pačių kinų. Rita pataria gėrėtis Kinijos gamta ir tolimais horizontais bei apsilankyti Qingdao mieste, kurį įkūrė vokiečiai bei čia paliko Europos architektūros pastatus bei alaus gamyklą, tad viena iš įdomybių Kinijoje yra pasijusti tarsi Europoje.