Visi keliai veda į Romą - ką privalu žinoti apie Italijos sostinę

Italijos sostinė Roma dažnai vadinama "amžinuoju miestu" arba "muziejumi po atviru dangumi". Čia kiekvienas miesto kampas sukaupęs tiek istorijos, kiek ko gero nei vienas kitas pasaulio miestas. Ne vienas Romos pastatas ar griuvėsiai skaičiuoja net 3000 gyvavimo metus, o tokie antikiniai paminklai kaip Koliziejus, Romos forumas, Panteonas mena auksinius miesto metus, dar vadinamus caput mundi (pasaulio sostinė).

Miestą 753 metus prieš Kristų šalia Tibro upės įkūrė lotynų gentys. Imperatoriaus Augusto valdymo metais, Roma buvo laikoma didžiausiu miestu pasaulyje. Žlugus Romos imperijai, mieste dramatiškai sumažėjo gyventojų skaičius (mažiau nei 50 000 gyventojų), o ėmė sparčiai augti tik suvienijus Italiją 1860 - 1861 metais. Dabar Italijos sostinėje gyvena beveik 3 milijonai gyventojų, o kasmet aplanko dešimtys milijonų turistų.

Ko gero, viena iš priežasčių kodėl Italijos sostinė tapo vienu lankomiausių miestų pasaulyje, yra dėl turtingos miesto istorijos. Roma gali pasigirti dideliu skaičiumi pastatų, įtrauktų į UNESCO paveldo sąrašą, seniausiu ir didžiausiu pasaulyje amfiteatru, antikiniais akvedukais, nykštukine valstybe valstybėje, įspūdingų formų ir dydžių fontanais, milžiniškomis aikštėmis, antikiniais stadionais, 200 sakraliniais pastatais bei didingais istoriniais paminklais. Mieste gausu renesanso, klasicizmo ir baroko palikimo pėdsakų.

Kita priežastis kodėl į Romą plūsta minios turistų - Romos centre įsikūręs Vatikanas yra krikščioniškojo pasaulio centras. Kasmet minios žmonių vyksta bent akies krašteliu pamatyti Romos popiežių ir apsilankyti jo rezidencijoje. Ne gana to, Romoje galima aptikti daugiau nei 900 bažnyčių, išpuoštų įspūdingomis freskomis, arkomis ir kitokiais architektūriniais šedevrais. Religija yra neatsiejama italų gyvenimo dalis.

Negalima kalbėti apie Italiją, neminint maisto. Visame pasaulyje garsėjanti itališka virtuvė, gali pasiūlyti ne tik tiesiai į rojų nunešančia picą ar makaronus, bet ir aromatingą kavą, ko gero pačius skaniausius ledus pasaulyje - gelato, itališką desertą tiramisu, artišokų žiedus ir dar daug kitų ypatingų patiekalų. Tikras italas kasdien išgeria bent kelis puodelius gardžios espresso kavos net neprisėsdamas, o geras itališkas vynas privalomas kompanijonas su kiekvienu patiekalu. Na, o tie, kurie galvodami apie Italiją prisimena tik picas ir makaronus, labai nustebs, jog Italijos virtuvė laikoma viena sveikiausių pasaulyje, mat gamybai naudojama daug šviežių ir augalinių produktų.

Labiau už maistą ar antikinius pastatus, Roma gali sužavėti jos gyventojais. Italų gyvenimo būdas kiek chaotiškas ir emocingas, bet labai įdomus. Čia stiprios emocijos ir audringa gestų kalba yra neatsiejama nuo kasdienio bendravimo. Italai niekada per daug nesirūpins, jeigu kažkur vėluoja ar nespėja - jie gyvena šia akimirka ir mėgaujasi gyvenimo malonumais. Tam jie net turi skambų posakį - "La Dolce Far Niente", kuris reiškia "saldus nieko veikimas". Taisyklės Italijoje egzistuoja, tačiau atrodo neoficialiai susitarta, jog turi teisę daryti ką nori, jei tik tavo veiksmai nekenkia kitiems. Dauguma italų žengia keliu per raudoną šviesą net nesumirksėdami, tačiau prie tokio elgesio įpratę vairuotojai to net nesureikšmina.

Lankytinos vietos

Italijos sostinė "muziejumi po atviru dangumi" vadinama ne veltui - vos įžengus į miesto centrą prieš akis išnyra seniausias ir didžiausias pasaulyje amfiteatras Koliziejus, kitoje pusėje - Romos forumas, o jau iš tolo matyti Viktoro Emanuelio II paminklas. Vykstantiems į Romą dėl religinių paskatų ar norintiems nepraleisti galimybės pamatyti popiežių - pirma stotelė bus Vatikano valstybė. Romantiškų saulėlydžių mėgėjai ar tiesiog keliaujantys su pora, turėtų nepraleisti progos dieną užbaigti vienoje iš panoraminių Romos vietų: Ispanijos laiptų arba Aventino kalvų viršuje. Planuojant kelionę į Romą, itin sunku pasirinkti ką aplankyti, nes unikalių objektų čia tiek daug, jog neužtektų net savaitės atostogų visiems pamatyti. Todėl Tedo.lt gelbsti ir pateikia 10-ties svarbiausių objektų ir veiklų sąrašą Jūsų atostogoms amžinajame mieste.

Opera Traviata (nuo 29 eurų)

Nori pajusti tikrą Italijos dvasią ir perprasti jos kultūrą? Tada patartina skirti vieną vakarą operai. Traviata yra vienas geriausių italų kompozitoriaus Džiuzepė Verdi kūrinių ir laikomas viena populiariausių operų pasaulyje. Orkestras I Virtuosi dell'opera di Roma, sudarytas iš prestižinių Italijos konservatorijų profesorių, šios operos pasirodymus atlieka kiekvieną antradienį ir savaitgaliais iki Gruodžio (pagal dabartinį repertuarą). Pasirodymai vyksta elegantiškame teatre Salone Margherita arba prestižinėje Šventojo Pauliaus bažnyčioje.

Romos forumas (nuo 12 eurų)

Romos forumas, tai ypatingai svarbi antikinės Romos vieta, kurioje vyko aktyvus socialinis ir politinis miesto gyvenimas. Nors dabar iš šios didingos vietos likę tik griuvėsiai (pamatai, kolonos ir laiptai), tai netrukdo įsivaizduoti kaip forumas atrodė Romos klestėjimo laikais. Žengdami Via sacra šventinių eisenų keliu užmerkite akis ir įsivaizduokite, jog prieš 20 amžių šiuo keliu žingsniavo garsusis karvedys Julijus Cezaris. Įsigiję bilietą į forumą, nemokamai įeisite ir į Koliziejų bei Palatino kalvas. Bilieto kaina suaugusiajam - 12 eurų, jaunimui (nuo 18 iki 24 metų) - 7.50 eurai, o vaikai jaunesni nei 17 metų ir senjorai vyresni nei 65 metai į šiuos objektus gali patekti nemokamai.

Florencija (nuo 21,65 eurų)

Apsistojus Romoje, tiesiog negalima išvykti neskyrus bent vienos dienos Italijos meno ir kultūros sostinei Florencijai. Čia turėsite išskirtinę galimybę pamatyti vieną garsiausių skulptūrų pasaulio meno istorijoje - visiems gerai žinomą Dovydo skulptūrą, sukurtą renesanso menininko Mikelandželo. Apžiūrėjus šį vertingą meno kūrinį, patartina pereiti per Florencijos miesto simboliu tapusį Pontė Vekijo (Ponte Vecchio) tiltą, kuris tikrai nepanašus į jokį Jūsų matytą tiltą - nusėtas dviaukščiais geltonais namukais, kuriuose įsikūrusios juvelyrikos parduotuvės. Apskritai, Florencija sužavės ne tik vienu didžiausių ir gausiausių meno palikimų pasaulyje, bet ir elegantiškais pastatais, aukštos kokybės steikais su krauju, raudonu vynu bei itališka estetika. Iš Romos Florenciją patogu ir greita pasiekti traukiniu, kurio bilieto kaina prasideda nuo 21, 65 eurų, o kelionė užtrunka 1,30 val.

Aventino kalva

Dar viena romantiška vieta stebėti saulėlydžius ar tiesiog mėgautis jaukia popiete - Aventino kalva. Nuo šios kalvos atsiveria vaizdas į didingą Viktoro Emanuelio II paminklą, Šv. Petro baziliką ir kitus įspūdingus miesto statinius. Na, o norint dar labiau sustiprinti panoramos įspūdį ir gėrėtis ja egzotinių rožių kvapų apsuptyje - patartina Aventino kalvą lankyti nuo Balandžio 21 iki Birželio vidurio, kada čia vyksta rožių grožio konkursas.

Ispanijos laiptai

Ideali vieta užbaigti vakarą - prisėsti ant Ispanijos laiptų viršaus ir stebėti saulėlydžio nušviestą magišką miesto panoramą. Šie laiptai jau tapę dažna tiek italų, tiek turistų susitikimo ir poilsio vieta. Gana keista išgirdus, jog Romos širdyje esantys laiptai pavadinti Ispanijos vardu, bet toks pavadinimas sugalvotas ne šiaip sau - Ispanijos pavadinimas laiptams prigijo dar 17 amžiuje dėl šalia įsikūrusios Ispanijos ambasados, o visas kvartalas aplink laiptus buvo laikomas ispanišku.

Viktoro Emanuelio II paminklas

Vos žengus žingsnį į Venecijos aikštę, prieš jus išdygs milžiniškas "vestuvių tortas" - tokiu vardu dažnai minimas Viktoro Emanuelio II paminklas. Klausimų, kodėl toks pavadinimas - tikrai nekils. Pompastiškas balto marmuro statinys matomas beveik iš visų Romos kampų ir yra didžiausia statula Romoje. Jo priekyje stovi nežinomo kario kapas prie kurio dega amžinoji ugnis.

Trevi fontanas

Tai vienas įspūdingiausių istorinių fontanų pasaulyje - išpuoštas milžiniškais antikiniais Dievais ir dramatiškais žirgais. Kaip ir daugelis istorinių Romos paminklų, šis fontanas buvo pastatytas Romiečių Dievui Okeanui, kurio didinga skulptūra matoma ir fontano dizaine. Tikima, jog jeigu atsukus nugarą, mesi monetą per petį ir pataikysi į fontano vidų - tave lydės sėkmė! Ši nuotaikinga ceremonija jau tapusi daugelio turistų tradicija.

Panteonas

Tai Romos centre įsikūrusi šventykla, pastatyta 126-aisiais mūsų eros metais. Panteonas yra vienas geriausiai išsilaikiusių antikinės Romos pastatų. Didelės pastato kolonos atveria durys į erdvią ir aukštą salę pastato vidujye, kurios viršuje per apvalią skylę leidžiasi šviesos tunelis. Ne veltui manoma, jog ši didinga šventykla pastatyta Romos Dievams. Net ir dabar Panteonas funkcionuoja kaip bažnyčia ir atveria savo duris turistams nemokamai.

Vatikanas (17 eurų)

Vienos kelionės metu turėsite galimybę aplankyti dvi valstybes! Ši vieta laikoma atskira valstybe ir viena svarbiausių religinių vietų pasaulyje. Kasmet masės žmonių atvykstą į prieš Baziliką esančią milžinišką Šventojo Petro aikštę, tikėdamiesi bent akies plyšeliu pamatyti svarbiausią krikščioniškojo pasaulio žmogų - Romos popiežių. Svarbu žinoti, jog norint patekti į Vatikano vidų, gali tekti keletą valandų pralaukti ilgoje eilėje, todėl patartina bilietą nusipirkti internetu iš anksto.

Koliziejus (nuo 18 eurų)

Lankomiausia vieta Italijoje ir jau Romos simboliu tapęs statinys yra didžiausias ir seniausias pasaulyje amfiteatras. Šio pastato pamatai pradėjo kilti jau 70-72 mūsų eros metais valdant imperatoriui Vespasianui. Ko gero, ne vienas prisimins, iš tokių klasikinių filmų kaip "Gliadiatorius", jog ši vieta garsėjo žiauriomis gladiatorių kovomis.Veliau šis pastatas imtas naudoti kaip tvirtovė, dirbtuvės, akmenų kirtykla, krikščionių šventovė. Bilietas į Koliziejų taip pat galios ir įėjimui į Romos forumą ir Palatino kalvas.

Bilietai į lankytinas vietas

Norint patekti į daugelį lankytinų objektų Romoje, gali tekti laukti kelių valandų ilgio eilėse. Patartina bilietus įsigyti internetu iš anksto ir išvengti tokių eilių.

Stalo padengimo mokestis

Pietaudami restorane, turite sumokėti stalo padengimo mokestį. Dažniausiai tai kainuoja 1,50 eurus arba 10-20% nuo sąskaitos sumos.

Viešasis transportas

Miesto viešasis transportas yra greitas ir pigus, bet dažnai vėluojantis. Vienkartinis bilietas kainuoja 1,50 eurus, o dienos pasas - 6 eurus ir galioja autobusuose, metro ir tramvajuose. Metro yra nemokamas vaikams, jaunesniems nei 10 metų.

Kelionė iš oro uosto į miestą

Romos oro uostas yra įsikūręs gana toli nuo miesto centro - 30 km atstumu. Patogiausia ir pigiausia miestą pasiekti autobusu. Bilieto kaina į vieną pusę kainuoja 5 eurus, tačiau, perkant bilietus iškart į abi puses, sumokėsite 9 eurus. Bilietus parduoda prie išėjimo iš oro uosto, o veža iki centrinės Romos stoties Termini.

Išmokite kelis itališkus žodžius

Norėdami padėkoti, sakykite "Grazie", pasisveikinti (arba atsisveikinti) - "Ciao", pasakyti "taip" - "Si", pasakyti "prašau" - "prego" arba kažko paprašyti - "per favore".

Gatvės kultūra

Neimkite į rankas nieko, ką jums dovanoja gatvės prekeiviai. Po to jie to daikto atgal nepriims ir prašys pinigų.

Keliauk pėsčiomis

Daugelis pagrindinių lankytinų miesto objektų išsidėstę centre, todėl labai patogu keliauti pėsčiomis.

Apranga

Jeigu į Romą keliaujate vasarą, visada su savimi turėkite skarą, su kuria prisidengtumėte pečius ar kelius. Į daugelį religinių vietų mieste nepateksite, jei būsite per daug išsinuogin-ęs/-usi.

Geriamas vanduo

Vanduo Romoje yra geriamas. Visada su savimi turėkite buteliuką vandeniui, nes mieste įrengta daug specialių fontanų, kuriuose galėsite pasipildyti turimą tarą.

Pinigai

Visada su savimi turėkite grynųjų pinigų, nes daugelyje vietų neturėsite galimybės atsiskaityti banko kortele.

Kava

Kavos mėgėjams (ir ne tik) Romoje privalu paragauti gardžią espresso kavą. Tačiau nepamirškite, jog jeigu sugalvosite savo kavą išgert prie staliuko, tai kainuoja papildomai.

Dokumentai

Skrendant į Romą užtenka ID kortelės, pasas nebūtinas.

Kada geriausia keliauti į Romą

Patartina į Romą keliauti vėlyvą pavasarį arba ankstyvą rudenį, kada mieste mažesni turistų srautai ir gaivesnis klimatas.