Malta - Viduržemio jūros perlas

Maltos Respublika arba tiesiog Malta – nedidelė Viduržemio jūros valstybė, esanti pusiaukelėje tarp Sicilijos ir Šiaurės Afrikos pakrantės. Išskirtinis kraštovaizdis, uolėtos pakrantės, „paslėptos“ įlankos , smėlėti paplūdimiai ir skaidri Viduržemio jūra traukia poilsiautojus ir povandeninio pasaulio mėgėjus iš viso pasaulio.

Neretai daugelis Maltą įsivaizduoja kaip mažą salelę, tačiau, kad ir kaip būtų sunku patikėti – ši mažutė salelė nėra jau tokia maža, nes ji slepia įspūdingą kiekį gamtos ir žmogaus rankomis kurtų stebuklų. Maltos teritorija užima vos 316 kvadratinius kilometrus, o gyventojų skaičius svyruoja apie 460 tūkstančius.

Malta kiekvieną čia atvykusį atostogų žada nustebinti skirtingai – pagal kiekvieno keliautojo poreikius. Maltos klimatas yra tipiškas Viduržemio jūros regionui – vasaros šiltos ir sausos, o žiemos – švelnios ir drėgnos. Tinkamiausias metas keliauti į Maltą yra gegužės - spalio mėnesiai. Vidutinė oro temperatūra sausio mėnesį pasiekia apie +12 laipsnių šilumos, o liepos mėnesį apie + 27 laipsnius.

Lankytinos vietos

Atvykę atostogų į Maltą tikrai rasite ką pamatyti. Nesvarbu, ar esate istorijos mėgėjas, ar teikiate pirmenybę gamtai bei kraštovaizdžiui, ar net jei keliaujate su vaikais.

Grandmaster rūmai (10€ asm.)

Šie rūmai įsikūrę Maltos sostinėje Valetoje. Tai vienas pirmųjų Valetos pastatų. Šie rūmai visada buvo Maltos valdžios rūmais: nuo Maltos riterių iki šiuolaikinės valdžios atstovų. Pastate yra muziejus su skirtingomis tematikomis, sodas pasivaikščiojimui bei nuo rūmų atsiveria išskirtinė Maltos panorama.

Hal Saflynio požemis (apie 35€ asm.)

Tai Paolos mieste esanti unikali vieta Maltoje ir tikras salos pasididžiavimas – tai vienintelė pasaulyje priešistorės požeminė šventykla. Ją sudaro virš 20 patalpų, išsidėsčiusių trimis aukštais, viena su kita sujungtų koridoriais. Daugumoje šių koridorių buvo rastos krūvos žmonių kaulų bei statulėlių, vaizduojančių miegančias moteris, amuletų bei išdrožinėtų gyvūnų statulėlių. Manoma, kad dėl šių radinių šventykla galėjo būti naudojama kaip kolektyviniu kapu, tačiau tiksli šventyklos paskirtis nėra žinoma net iki šių dienų. Hal Saflunio požemiai nuo 1980 metų yra įtraukti į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Siekiant apsaugoti trapius požemius, per dieną čia įleidžiama ne daugiau nei 80 lankytojų. Tad, jei atvykę į Maltą, norėsite juos aplankyti, bilietais vertėtų pasirūpinti iš anksto: geriausiai prieš 2-3 savaites ar net prieš gerą mėnesį. Retkarčiais galite gauti paskutinės minutės bilietus jau atvykus į Maltą archeologijos arba Dailės muziejuose, Valetoje. Vaikams iki 12 metų bei senjorams yra taikomos nuolaidos. Internetu bilietus į mzuiejų galite rasti čia: https://booking.heritagemalta.org/

Pasiplaukiojimas su tradiciniais Maltos laiveliais (nuo 16€ asm.)

Dažnai žiūrint Maltos nuotraukas internete ar kur kitur, tikriausiai pastebite mažus, spalvotus laivelius – tai Luzzu, tradiciniai Maltos žvejybos laiveliai, kuriais ne tik vietiniai žvejai plaukia gaudyti žuvų ir kitų jūros gėrybių, bet ir kuriais yra vykdomi pasiplaukiojimo turai, kad atostogų į Maltą atvykę turistai pamatytų salą iš visų jos gražiausių pusių.

Džgantija (5€ asm.)

Tai milžiniška, viena iš septynių, neolito amžiaus šventyklų, esanti Gozo saloje. Įdomu tai, kad Džgantija yra senesnė už Egipto piramides ir Pietinėje Anglijoje esantį Stounhedžą. Džgantijoje iki šių dienų yra likę pirmykštės civilizacijos pėdsakų, kas žinant šį faktą, čia bevaikštant sukelia šiokius tokius šiurpuliukus.

St. Julian‘s (San Giljan)

Šis miestas patiks tiems, kurie nori patirti naktinį Maltos gyvenimą. Naktiniai klubai, barai, paprasti pub‘ai ir restoranai – tai tikras rojus keliautojams, mėgstantiems bemieges naktis. Nepaisant šio miestelio naktinio gyvenimo, čia galima pamatyti ir keletą dėmesio vertų objektų. Vienas jų – meilės paminklas, kuris populiarus tarp. Saulės spindulių dėka, nuo paminklo krentantis šešėlis ant žemės išraižo žodį meilė (love).

Sliema

Šis miestelis yra viena komerciškiausių Maltos dalių. Tai puiki vieta ne tik įsigyti suvenyrų namiškiams, bet ir išgerti puodelį kavos ar ragauti dar neatrastus vietinių patiekalus.

Mdina

Itin mažas miestelis, kuris kadaise buvo Maltos sostine. Mdina įsikūrusi aukščiausioje salos vietoje. Šis jaukus miestelis vietinių yra pramintas tylos miestu – net ir dabar čia nepageidaujami automobiliai. Klaidžiodami miesto siauromis ir vingiuotomis gatvelėmis, panirsite į nustabią ir be galo jaukią atmosferą.

Popajaus kaimas (Popeye Village) (nuo 11€ asm.)

Ne paslaptis, kad šis pramogų parkas Maltoje yra sukurtas legendinio animacinio filmuko „Jūreivio Popajaus nuotykiai“ tema. Šiame legendiniame kaimelyje atvykę turistai gali sutikti ne tik jūreivį Popajų, bet ir jo žmoną Olive bei ištikimą bičiulį Blutą. Atvykusiems į Popajaus kaimą, turistams čia siūloma įvairiausių pramogų – muziejų lankymas, kino seansai bei yra suteikiama galimybė pačiam tapti filmo herojumi – Popajumi.

Gozo sala

Atvykus atostogų į Maltą būtų tikra nuodėmė nepamatyti Gozo salos, kuri pagarsėjusi kaip itin ramus prieglobstis norintiems pabėgti nuo kasdienybės, o pamatyti visus svarbiausius objektus galite vos per vieną dieną. Vienas jų – Mėlynoji lagūna (blue lagoon), kuri tarsi rojaus kampelis. Tai viena iš labiausiai lankomų vietų, kuri pasižymi išskirtinai žydra Viduržemio jūra. Dar viena įdomi vieta, kurią verta pamatyti yra Žydrojo lango vietovė (Azure Window). Deja, padedama gamtos dėsnių ir natūraliai iš kalkakmenio susiformavusi arka, natūraliai ir prasmego amžiams. Nepaisant to, ši vieta vis dar yra išlaikiusi „stebuklingą“ atmosferą, kuri tavyje išlieka ilgai.

Valeta

Maltos sostinė, kurios pavadinimas buvo skirtas prancūzui Jean Prisot de La Valette, kuris vykdė Maltos gynimą nuo Otomano invazijos 1565 metais. Valeta yra įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Valetos mieste gyvenimas verda visą parą. Kavinių gausa, vyno barai, teatrai, parodos ir kiti kultūros renginiai Valetą paverčia nemiegančia sostine. Atvykus į Valetą čia patartina užsukti į muziejus, kurių kiekis čia yra įspūdingas. Žymiausi ir labiausiai verti Jūsų dėmesio muziejai yra – Šventojo Jono arkikatedra (St. John‘s Co-Cathedral), Monoelio teatras, Viktorijos vartai bei ginkluotės muziejus.

Geriamas vanduo

Maltoje saugu gerti vandenį iš krano.

Paplūdimiai

Turėkite omenyje, kad Maltoje dauguma paplūdimių yra uolėti.

Kino gurmanams

Malta patiks keliautojams besidomintiems kino industrija. Čia yra nufilmuotas ne vienas filmas: „Gladiatorius“, „Troja“, „Popajus“ ir net žymusis serialas „Sostų karai“.

Elektros lizdai

Keliaudami į Maltą turėkite omenyje, kad čia yra angliško tipo elektros lizdai.

Maistas

Atvykus į Malta rekomenduojama paragauti tradicinių triušienos, paukštienos ar žuvų patiekalų. Mėgstantiems saldumynus siūlome Krustini Almond – tai maltiečių bandelės padarytos iš grynų migdolų, taip pat verta paragauti tradicinio Maltos saldumyno - honey ring (medaus žiedas). Jis padarytas su juodu sirupu, marmeladu, apelsino žievele, pagardintas prieskoniais ir medumi. 

Kalba

Maltoje lengvai susikalbėsite angliškai, nes viena iš oficialių kalbų yra anglų.

Klimatas

Jei atostogų į Maltą keliaujate žiemą, pasiimkite su savimi šiltesnių drabužių, kurių Jums prireiks ne dėl to, kad gili žiemą, o dėl to, kad Maltoje labai vėjuota.

Viešasis transportas

Maltoje yra puikiai išvystytas susisiekimas viešuoju transportu, tad lengvai nuvyksite į visas lankomas vietas Maltoje. Autobuso bilietą galite įsigyti iš anksto arba tik įlipus į autobusą iš vairuotojo. Vieno bilietėlio kaina į vieną pusę vasaros sezonu kainuoja 2€, žiemą – 1,50€, o nakties metu 3€ asmeniui į vieną pusę. Tačiau jei planuojate Maltoje labai dažnai naudotis viešaisiais autobusais yra alternatyva – visos savaitės bilietas už 21€ suaugusiajam ir galite važiuoti tiek kiek norite kartų.

Eismas

Jei norėsite Maltoje nuomotis automobilį, turėtumėte žinoti, kad Maltoje eismas vyksta kairiąja puse.

Valiuta

Maltos valiuta – euras (EUR). Kainos čia pakankamai aukštos, tačiau Maltoje yra daugybė dalykų, kuriuos verta įsigyti, pradedant nuo prieskonių bei arbatų, o taip pat įsigykite garsiojo Maltos čiobrelių medaus.