KELIAUTOJŲ ĮSPŪDŽIAI: Nepaprastas Dubajus ir jo mitai

Aplankyti egzotinius kraštus norėjosi jau ilgą laiką. Tačiau kurią valstybę pasirinkti savo kelionei? Šis sprendimas nebuvo sunkus – įspūdingiausiais statiniais ir modernia architektūra garsėjantys Jungtiniai Arabų Emyratai su didžiausiu miestu Dubajumi kaipmat patraukė mano dėmesį. Juk apie šią Artimųjų Rytų valstybę ir jos kuriamus stebuklus išgirstame nuolat.

Į šią saulėtą šalį vykome sausio mėnesį, kai šiluma lauke siekia apie 25-26 laipsnius. Tiesa, klimatas čia labai sausas, mažai natūralių žaliųjų zonų, tad daugelis gyventojų nuo tvankumo slepiasi neaprėpiamo dydžio prekybos centruose. Didžiausias jų – pasaulio rekordininkas „Dubai Mall“, užimantis daugiau nei milijoną kvadratinių metrų! Prekybos centras toks milžiniškas, jog jo viduje net važinėja automobiliai. Šioje pramogų oazėje yra ir milžiniškas, 32 metrų pločio akvariumas, leidžiantis iš labai arti grožėtis daugiau nei 30 tūkst. vandens gyvūnų.

Visai šalia, toje pačioje Dubajaus dalyje, stovi ir pagrindinis miesto simbolis – didingasis „Burj Khalifa“ dangoraižis. Lankantis JAE tiesiog būtina užsukti į šį aukščiausią pasaulio statinį, kurio inžineriniai sprendimai neturi analogų pasaulyje. Iš 125 pastato aukšto atsiveria platūs Dubajaus horizontai ir neaprėpiamų statybų mastai. Į 454 metrų aukštyje įrengtą apžvalgos aikštelę kilome naujos kartos liftu, kurio greitis – net 10 metrų per sekundę.

Tuo tarpu vakare centrinė miesto dalis įgauna visai kitą atspalvį. Sutemus savo muzikinius pasirodymus surengia Dubajaus fontanas, prikaustantis tūkstančių turistų dėmesį. Šio fontano vandens čiurkšlių aukštis siekia net 150 metrų, o tai yra dar vienas pasaulio rekordininkas. Vakarais muzikinė fontano programa vyksta kas pusvalandį, o kitu metu susirinkusius žmones džiugina „Burj Khalifa“ šviesų šou. Per visą 828 metrų aukščio pastatą sumontuoti LED šviestuvai sukuria nepaprastą reginį, kuris prikausto visų dėmesį.

Būdamas Dubajuje vis susimąstydavau, kurgi yra tie baisieji draudimai ir rūstūs pareigūnai, pasiruošę nubausti turistus už menkiausius pažeidimus, kaip dažnai rašoma viešojoje erdvėje. Savo akimis įsitikinau, kad tai tėra didelis mitas, nes šiame mieste tokių didelių žmogaus laisvių ribojimų nėra. Ir toli gražu ne visos moterys vilkėjo visa kūną dengiančius apdarus. Šiame arabiškame mieste netgi yra galimybių legaliai įsigyti alkoholinių gėrimų. Smalsumo vedamas, tokią vietą Dubajaus centrinėje dalyje radau vos per kelias minutes. Tereikia įdėmiai skaityti restoranų skelbiamus meniu, kuriuose mažomis raidėmis rašoma, jog tokie gėrimai čia parduodami. Tiesa, kainos nėra iš mažųjų – vienas bokalas alaus kainuoja apie 8 eurus.

Visi naujieji Dubajaus statiniai paliko neišdildomą įspūdį, tačiau būnant tokioje vietoje labai norėjosi pajusti ir autentikos dvelksmą. Tai padaryti galima šiaurinėje miesto dalyje įsikūrusiame istoriniame Bastakiyos kvartale. Iki naftos atradimo žemių gelmėse Dubajus buvo pakankamai kuklus emyratas, kurio daugelis gyventojų vertėsi žvejyba. Tad labai įdomu buvo patyrinėti tuometinius primityvius senovinius namelius bei apžiūrėti istorinius žvejų laivelius.

Beje, vandens transportas yra vis dar labai populiarus tarp vietinių gyventojų. Tuo įsitikinti galėjau senajame Dubajaus uoste šalia turgaus prekyviečių. O čia verda labai aktyvus gyvenimas, keliose vandens transporto trasose be perstojo kursuoja maži mediniai laiveliai įdomiu pavadinimu – abra. Kelionė šiuo vandens taksi kainavo vos 1 dirhamą (0,25 eur).

Apibendrinus, Dubajus yra beprotiško dydžio miestas, leidžiantis kiekvienam atvykėliui rasti norimų veiklų bei patirti nepamirštamų įspūdžių. Šis miestas yra ir labai dinamiškas, mat čia nuolat vyksta grandiozinės statybos. Taigi, jau po kelerių metų pasaulis bus nustebintas naujais architektūriniais šedevrais. Tad, be jokios abejonės, čia dar būtinai sugrįšiu.

Įspūdžiais dalinasi Mantas Brazdžionis.